Email: naghi.ahmadov@aircenter.az
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) aparıcı məsləhətçisi Nağı Əhmədovun “Ermənistan hökuməti və müxalifət arasında artan fikir ayrılığı: Bu, Azərbaycanla normallaşma prosesinə necə təsir edəcək?” başlıqlı məqaləsi news.az saytında dərc edilib.
Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın martın 19-da Tavuş rayonunun Voskepar kəndinin sakinləri ilə görüşü zamanı səsləndirdiyi fikirlərə toxunan müəllif qeyd edir ki, məhz həmin toplantıda verilən açıqlamalar hazırkı administrasiya və müxalifət arasındakı uçurumu bir qədər də dərinləşdirdi.
“Martın 23-də üç silahlı şəxs paytaxt İrəvanda polis şöbəsində hücum etdi. Məlumatlara görə, 49 nəfər həbs edildi. Ermənistan mətbuatının məlumatına görə, 3 nəfər “Döyüş qardaşlığı” təşkilatının üzvlərini azad etmək niyyətində olub. Qeyd edək ki, “Döyüş qardaşlığı” təşkilatı İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra- 2021-ci ildə yaradılıb və Ermənistanın Azərbaycanla münasibətləri normallaşdırmasının əleyhinədir. Ümumiyyətlə, Ermənistanın müxalif partiyaları Paşinyan və onun hökumətini birtərəfli kapitulyasiya səbəbindən ittiham edirlər. Onların fikrincə, bu yanaşma Azərbaycanın maraqlarına cavab verir və Ermənistanın müdafiə bacarıqlarını zəiflədir”.
N.Əhmədov son dövrlərdə Ermənistan hökuməti və Qarabağdan olan separatçılar arasında gərginliyin artmasına da diqqət çəkib:
“Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan dedi ki, Ermənistan “sürgündə olan hər hansı hökuməti” tanımır. O bildirib ki, onun administrasiyası Ermənistan torpağında mövcud olan yeganə administrasiyadır. Aydındır ki, Paşinyanın bəyanatı Samvel Şahramanyanın “Le Figaro” nəşrindəki müsahibəsinə cavab idi”.
Məqalədə bildirilir ki, Paşinyan sözügedən açıqlamaları milli təhlükəsizliyə təhdid kimi qəbul etsə də, Qarabağdan olan separatçıların fəaliyyətinə xitam vermir.
“Paşinyanın bu addımı onun söz və əməllərindəki səmimiliyi sual altına qoyur”.
Sonda, müəllif qeyd edir ki, Paşinyan və rəqibləri arasında artan gərginlik sülh danışıqlarını və normallaşma prosesini təhdid edir.
“Görünür, Ermənistanda radikal və revanşist qrupların yenidən baş qaldırması Cənubi Qafqazda davamlı sülhdə maraqlı olmayan regiondankənar qüvvələrin marağındadır. Təsadüfi deyil ki, bunlar hamısı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin martın 14-də sülhün hər zaman olduğundan daha yaxın olması ilə bağlı açıqlamasından sonra baş verdi. Bunlar hamısı onu deməyə əsas verir ki, yaxın gələcəkdə Ermənistan tərəfindən şərti dövlət sərhədində geniş təxribatların baş qaldırması mümkündür”.

Статья ведущего советника Центра анализа международных отношений Наги Ахмедова под названием «Растущие разногласия между правительством Армении и оппозицией: как это повлияет на процесс нормализации отношений с Азербайджаном?» была опубликована на сайте news.az.
Касаясь высказываний, озвученных премьер-министром Армении Николом Пашиняном во время встречи с жителями села Воскепар Тавушской области 19 марта, автор отмечает, что заявления, озвученные главой государства, углубили пропасть между нынешней администрацией и оппозицией.
«23 марта трое вооруженных мужчин совершили нападение на отделение полиции в столице Армении. Сообщалось, что были арестованы 49 человек. По данным армянских СМИ, нападающие намеревались освободить членов организации «Боевое братство», удерживаемых в участке после задержания. Следует отметить, что группировка «Боевое братство» была сформирована в 2021 году после Второй Карабахской войны и решительно выступает против нормализации отношений Армении с Азербайджаном. В целом оппозиционные партии Армении обвинили премьер-министра Пашиняна и его кабинет в односторонней капитуляции. Они утверждают, что его подход отвечает интересам Азербайджана и ослабляет обороноспособность Армении вдоль границы.»
Н.Ахмедов обратил внимание на недавнее усиление напряженности между правительством Армении и сепаратистами из Карабаха:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения отказывается признавать любое «правительство в изгнании». Он отметил, что его администрация – единственная, которая может существовать на армянской земле. Заявление Никола Пашиняна, очевидно, стало реакцией на интервью Самвела Шахраманяна, опубликованное газетой «Le Figaro».»
В статье говорится, что хотя Пашинян и считает упомянутые заявления угрозой национальной безопасности, он не останавливает деятельность сепаратистов из Карабаха.
«Данный шаг Пашиняна ставит под сомнение искренность его слов и действий».
В заключение автор отмечает, что растущая напряженность между Пашиняном и его оппозицией ставит под угрозу мирные переговоры и процесс нормализации.
«Похоже, что возрождение радикальных и реваншистских группировок в Армении отвечает интересам нерегиональных сил, которые не заинтересованы в установлении устойчивого мира на Южном Кавказе. Не случайно все это произошло после заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева 14 марта о том, что мир с Арменией ближе, чем когда-либо. Все это указывает на то, что в ближайшем будущем Армения может устроить широкомасштабные провокации на условной государственной границе.»